FM Rengøring

Med sine over 200 medarbejdere er rengøringen den største af de fem sektioner. Det lyder måske som mange ansatte for en enkelt sektion, men tager man arbejdets omfang og betydning i betragtning, forstår man, hvorfor de mange hænder er nødvendige.
Rengøringen på hospitalet er nemlig altafgørende for patientsikkerheden. Gennem en effektiv rengøring forhindres smittespredning og infektioner, således at både patienter, pårørende og ansatte færdes i et sikkert miljø.

For at sikre kvaliteten af rengøringen, kontrolleres den årligt af en ekstern auditør. Derudover foretager vi løbende interne målinger, og vi arbejder målrettet for hele tiden at effektivisere vores service. Eksempelvis har vi indført robotgulvvaskere på udvalgte afdelinger, som både er vandbesparende og giver et ensartet resultat. Men det vigtigste tiltag er, at vi videreuddanner alle vores ansatte husassistenter til rengøringsteknikere. Dette sikrer ikke blot en bedre opgaveløsning på hospitalet, men giver også vores medarbejdere mulighed for at videreudvikle sig rent fagligt.

Rengøringen varetager også forskellige serviceopgaver, heriblandt vinduespudsning, desinficerende glosair behandlinger samt sengevask og sengeredning – faktisk produceres der op til 180 rene senge i døgnet.
På enkelte afdelinger fungerer rengøringspersonalet også som madværter, der klargør og anretter mad og drikke til patienterne. 

Kontaktpersoner

Hovednummer: 3863 5547 
Der svares alle dage mellem 05.45 - 19.00

Enhedschef
Peter Simonsen
Telefon 2232 2535
Mail Peter.simonsen@regionh.dk


Afdelingschef 
Camilla Bitz
Telefon 2325 2983
Mail Camilla.bitz.01@regionh.dk

 
Driftsleder
Lena Nagy Larsen
Telefon 2158 6351
Mail Lena.nagy.larsen.01@regionh.dk
Bygning 7, Pavilion 2, 4, 5, 6, 9 og 11, MARS og Logistikbygningen

 

Driftsleder
Sueda Pasovska
Telefon 2547 7824
Mail Sudan.pasovska@regionh.dk
De psykiatriske afd. på BBH, Bygning 8, 10, 20, 21, 24, 31, 32, gartneri og skraldegård, Pavilion 1, 3 og 30, Lersø Parkalle, rengøring efter ombygning samt FRH-matriklen (minus psykiatrien)


Driftsleder 
Brian Skjoldrup
Telefon 2271 6636 
Mail Brian.skjoldrup@regionh.dk
Bygning 51, 60, 61, 62, 63, 64, 65 samt sengeredningen

 

Kvalitets- og miljøkoordinator
Anne Abildgaard Boserup Lundmark
Telefon 2966 2368
Mail Anne.abildgaard.boserup.lundmark@regionh.dk












Redaktør