Tilbage til menuen

Vægttab skal give bedre knæ

Ny Artroseklninik på Frederiksberg Hospital skal hjælpe gigtpatienter med at slanke sig, så de undgår operation.
Undersøgelser fra hospitalets reumatologiske forskningsenhed Parker Instituttet har vist, at patienter med slidgigt i knæene kan tabe sig til en stor forbedring af symptomerne. Da mange af disse patienter er overvægtige, kan de få stor gavn af den specialiserede hjælp, som den nye klinik kan tilbyde.

- Cirka halvdelen patienterne med artrose i knæleddene er særlig hårdt ramt, fordi de samtidig er overvægtige. De har et udækket behov for hjælp – og vi ved fra vores forskningsarbejde, at de kan hjælpes, siger ansvarlig for klinikken Henning Bliddal, der også er leder af Parker Instituttet på Frederiksberg Hospital.

- Artroseklinikken skal rådgive patienterne om de funktionsproblemer, de får på grund af deres overvægt, og hjælpe dem med at komme med i projekter, som kan hjælpe dem ned i vægt, siger Henning Bliddal.

Dagens Medicin, 3. februar 2012, side 14-15
Redaktør
Webredaktion
Email DiguTLIZGgmY@tAC.regionh.dk


Redaktør
Webredaktion
Email DiguTLIZGgmY@tAC.regionh.dk