Tilbage til menuen

Dobbelt så mange nyresten på KBA

Klinisk Biokemisk Afdeling (KBA) har succes med avanceret nyrestenanalyse.
Bioanalytiker Janni Hansen med det apparat, der bruges til analysen. Hun er en af de fire medarbejdere i afdelingen, der for tiden laver U-Calculus.

Klinisk Biokemisk Afdeling har landsdelfunktion på analysen U-calculus udført vha. infrarød spektrometri (analyse af indholdet i nyresten). I Danmark udføres analysen kun to steder: Klinisk Biokemisk Afdeling, Frederiksberg Hospital og Aalborg Sygehus.

Inden for de seneste måneder er antallet af nyresten til analyse på Frederiksberg Hospital steget til mere end det dobbelte, blandt andet fordi vi nu også modtager nyresten fra Herlev Hospital.

Analysen er en af de få, hvor der stadig er brug for manuelt analysearbejde, derfor er analysen en faglig udfordring, som vi er glade for. Ligeledes er øgningen i antallet af nyresten med til at øge aktivitet for klinisk biokemisk afdeling oplyser Ledende Bioanalytiker Helle Larsen.

- Det er en ret krævende analyse, som kræver stor erfaring og rutine. Det fagligt udfordrende består i, at det er bioanalytikerens opgave at tolke de kurver, der er resultatet af den infrarøde spektrometri, som analysen består af, siger Afdelingsbioanalytiker Jette Gudmandsen.

I øjeblikket er der fire bioanalytikere i afdeling, som udfører analysen. Jette Gudmandsen forklarer arbejdsgangen:

- Før vi går i gang sørger vi for, at stenen er tør og ren, blandt andet ved at den kommer i tørreskab i 24 timer. På selve dagen for analysen bliver den vejet samt skannet – billedet bruges i den færdige rapport. Så bliver den knust i en morter – et hårdt arbejde nogle gange, men det er vigtigt, at vi får et helt fint pulver ud som resultat. Det skal så i analyseapparatet, hvor der via en diamant bliver sendt infrarød stråling gennem pulveret.

- Og alt efter, hvilket indhold, der er i stenen, bliver det omdannet til nogle specifikke kurver. Dem bruger bioanalytikeren til at bestemme, hvilket stof eller blandingsstof, som stenen består af. Computeren hjælper ved at komme med et forslag og et tal for, hvor sikker vurderingen, såkaldt ”reliability”. Resultatet kan så hjælpe den rekvirerende læge med at forstå, hvorfor patienten danner nyresten og evt. iværksætte en behandling.

Nyrestenen varierer i størrelse fra knappenålshoveder til golfbolde. Næsten alle knuses til pulver i en morter. De rigtig store kræver grovere metoder.


Analysen munder ud i en kurve, som bioanalytikeren bruger til at vurdere, hvilket stof stenen består af.


 

Redaktør
Webredaktion
Email DiguTLIZGgmY@tAC.regionh.dk


Redaktør
Webredaktion
Email DiguTLIZGgmY@tAC.regionh.dk