Ved stuegang på Frederiksberg Hospital har overlæge Jeppe Hansen udskiftet papirjournalerne med en ny stuegangsvogn med skærm og computer.
Patienternes navne, diagnoser og stuenumre på en oversigt, et ordinationsark for hver patient og en bog med diagnosekoder er de eneste papirmaterialer, som overlæge Jeppe Hansen har med på stuegangen i afsnit M1, Medicinsk Afdeling på Frederiksberg Hospital. Derudover medbringer han en ny type stuegangsvogn med hjul. På den står en skærm med indbygget computer med antenne, som sørger for forbindelse til det trådløse netværk.
Jeppe Hansen har i lang tid gået stuegang på denne måde. Forskellige stuegangsvogne er afprøvet, den nyeste har været i brug et par måneder.
Inden stuegangen starter, åbner Jeppe Hansen de kliniske systemer (fx Opus, EPM, Web1000), som han skal bruge undervejs. Og gennem systemet Opus er der desuden adgang til flere systemer såsom laboratoriesystemet Labka.
- Jeg har alle de nødvendige oplysninger ved hånden og kan også bestille undersøgelser undervejs, fortæller Jeppe Hansen og fortsætter:
- Når jeg er færdig hos patienterne, er min stuegang også færdig. Det er virkelig effektivt. Jeg mangler bare at kunne tale mine diktater direkte ind i Opus via talegenkendelse, siger han.
Patienterne har intet imod den elektroniske stuegang. Som en patient udtrykker om kontakten til lægen: ”De andre kikker de jo bare i papirerne i stedet for på skærmen”. Mange patienter beder om at se deres røntgenbillede, medicindata eller laboratorieprøver. Da de er lige ved hånden, skal stuegangen ikke afbrydes for at opfylde patientens ønske.
Jeppe Hansen slutter: - Tilvænning tager ind i mellem tid, men på sigt vil det være til gavn for alle, hvis stuegangen kan afvikles mellem patient, sygeplejerske og læge over en velfungerende ”elektronisk stuegangsvogn”, hvor alle oplysninger om patienten er til stede, hvor undersøgelser kan bestilles og hvor alt af betydning kan visualiseres for patienten.
Den nyeste landsdækkende undersøgelse af patientoplevelser (LUP) viser at Bispebjerg og Frederiksberg Hospitalers patienter har fået et bedre indtryk af hospitalsopholdet. Vi er blevet bedre til at lytte til patienternes behov, viser tallene – og det er netop et af de områder, hospitalets nye fælles strategi sætter fokus på.
Fra 1. maj har Akutklinikken på Frederiksberg Hospital åbent fra klokken 07.00 til 22.00 og har dermed ikke længere åbent om natten.
Klinisk Farmakologisk Afdeling, Bispebjerg og Frederiksberg Hospitaler, er udnævnt til adjungeret professor i farmakoterapi. Som professor skal Hanne Rolighed være med til at styrke samarbejdet mellem farmakologi og farmaci.
De nye såkaldte HSMR-tal er lavere end forventet, og dødeligheden på Frederiksberg Hospital ligger fortsat under landsgennemsnittet.